jazyk polština   jazyk čeština   jazyk němčina   jazyk němčina   jazyk italština   jazyk španělština   jazyk němčina

Uwiecznianie bawiących się dzieci lub łatwa fotografia ruchu

Czy zauważyłeś kiedyś, że im większa odległość, tym łatwiej jest sfotografować ruch?

Poważnie! Gdy dzieci biegają i bawią się, o wiele łatwiej jest je uchwycić z daleka teleobiektywem niż z bliska podstawowym obiektywem.

Być może jest to jeden z powodów, dla których tak trudno jest fotografować własne dzieci. Bo w pewnym wieku nie pozwolą nam się od nich oddalić. Jeśli się oddalimy, uśmiech natychmiast zamienia się w płacz i sesja zdjęciowa dobiega końca.

Jeśli jednak dzieci ci na to pozwolą, cofnij się jeszcze bardziej.

Dlaczego fotografia ruchu jest lepsza z dystansu?

Kiedy chcemy podążać za dzieckiem biegnącym blisko nas, musimy skręcić za nim z niewiarygodną prędkością. W każdej chwili może wybiec z kadru.
Teraz jest po lewej, teraz po prawej, teraz jest przed nami, teraz jest za nami. To prawie niemożliwe, aby utrzymać go w wizjerze aparatu.

Ale jeśli znajduje się on w odległości 10 metrów, jego ruch wydaje się znacznie wolniejszy. Nawet jeśli jest dokładnie taki sam.

Wszystko naniosłem na prosty diagram. W pierwszym przypadku dziecko skacze tuż przed kamerą. W drugim, nieco dalej. To jasne, że im dalej jest,
tym mniej trzeba obracać kamerą. Tym łatwiej jest utrzymać dziecko w wizjerze.

Więc pamiętajcie o mnie, kiedy będziecie robić zdjęcia swoim dzieciom. Trzymaj się od nich nieco z daleka. Mogą nawet nie zauważyć, że robisz im zdjęcie i tym piękniejsze i bardziej spontaniczne będą ujęcia.

Jest jeszcze jeden powód!

Wyobraź sobie, że robisz zdjęcie dziecka, które biegnie w Twoją stronę. Ustawiasz ostrość i zanim zdążysz nacisnąć migawkę, on jest już o metr bliżej. Jeśli dziecko jest w odległości 4 metrów od Ciebie, to w tym przypadku dojdzie do 3 metrów, a to już spora różnica (jest 25% bliżej). Kończy się głębia ostrości i jest nieostry. Do tego kompozycja będzie zupełnie inna, bo dziecko będzie znacznie większe ( będąc 25% odległości bliżej).

Ale jeśli jest na 10 metrów, i biegnie ten sam jeden metr, to pozostanie na 9 metrów, a to jest tylko 10% przybliżenia. Dzięki temu mamy większe szanse na uzyskanie ładniejszego zdjęcia.

A przede wszystkim, nie zapominajmy

Podczas fotografowania ruchu należy zawsze pamiętać, że to zupełnie normalne, że wyjdzie tylko kilka zdjęć. Nawet najlepsi profesjonaliści usuwają ich wiele, zanim otrzymają jedno piękne i doskonale ostre zdjęcie! Po prostu nigdzie nie mówią o tym zbyt wiele 🙂

Komentarze
 1. Marta pisze:

  To jest tak oczywiste, że na to nie wpadłam 😉 Dziękuje Josef!

 2. Iwa.W pisze:

  Bardzo dziękuję.

 3. Ewa pisze:

  Dzięki za info. Na pewno wykorzystam

 4. Bogusia pisze:

  Dziękuję za podpowiedź z uzasadnieniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • SEKRET PIĘKNYCH ZDJĘĆ Jak też mieć takie