jazyk polština   jazyk čeština   jazyk němčina   jazyk němčina   jazyk italština   jazyk španělština   jazyk němčina

Magiczna niebieska godzina

Słońce zachodzi, kończy się złota godzina, a ja pakuję statyw i idę do domu. Właśnie tak robiłem przez długie lata. I nie tylko ja. Robi to większość fotografów. Szkoda.

Kiedy większość fotografów kończy robić zdjęcia, ci doświadczeni dopiero zaczynają. Dlaczego?

Ponieważ chwilę po zachodzie słońca zaczyna się niebieska godzina. Wspaniałe światło. Pięknie wygląda na zdjęciach. Dla naszych oczu pozostaje jednak nieuchwytne.

Szkoda, że o niebieskiej godzinie nie pisze się zbyt wiele. Nie szkodzi. Zmienimy to 🙂 Zanim to zrobimy dowiedzmy się w czym rzecz.

modrá hodinka

focení modré hodinky

focení za soumraku

Niebieska godzina nastaje chwilę po zachodzie słońca i trwa ok. 30 minut. Niebieskie światło możemy też uchwycić ok. 30 minut przed świtem. Chodzi o to, że słońce jest już z nad horyzontem, ale jeszcze nie oświetla nieba, od którego odbija się niebieskie światło i pada na krajobraz, który fotografujemy.

niebieska godzina

Krajobraz nie jest pokryty żadnymi cieniami. Jedynym źródłem światła jest to odbijające się od nieba. Słońce znajdujące się poniżej linii horyzontu oświetla niebo, a od niego odbija się rozproszone intensywnie niebieskie światło, które pada na naszą scenę. Dlatego bardzo istotnym elementem na tego typu zdjęciach są właśnie niebo, chmury i ich zabarwienie.

Zawsze możecie znaleźć dokładny czas i zaplanować robienie zdjęć.

Niebieska godzina to również idealna chwila do fotografowania nocnego miasta. Niebo jest ciemnoniebieskie, a ulice są oświetlone ciepłym żółtym światłem lamp. Barwy są kontrastowe, dlatego zdjęcia przyciągają uwagę.

noční město modrá hodinka

město focené v modré hodince

Jeśli fotografujemy nocne miasto odrobinę dłużej, niebo jest czarne, puste i bez wyrazu.

Wróćmy do krajobrazów. W pewnym momencie, kilka minut podczas trwania niebieskiej godziny, jasność nieba i krajobrazu jest taka sama. Powstają piękne zdjęcia bez korzystania z filtrów i techniki HDR.

molo v modré hodince

modrá hodika na Šumavě

Komentarze
 1. bart pisze:

  zaobserwowane niejednokrotnie przez to ze wlasnie na zachod się juz nie zdążyło dotrzeć, że się było zaraz po, albo akurat przy samym zachodzie byly jakies gęściejsze chmury, które zasłoniły wszystko… a jak się gdzieś „wędruje” to i tak już się coś porobi… i potem całkiem niezłe rzeczy wychodzą…
  malowanie długim czasem nijak ma się do faktycznie zastanego obrazu

 2. Marek pisze:

  Fajny artykuł. Dziękuję.
  Ale w tekście chyba mały błąd albo ja nie rozumiem. Piszesz: „Chodzi o to, że słońce jest już z nad horyzontem, ale jeszcze nie oświetla nieba…”.
  Chyba miało być, że słońce nie jest już nad horyzontem?

  pozdrawiam serdecznie
  Marek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • SEKRET PIĘKNYCH ZDJĘĆ Jak też mieć takie